Dr. Strangelove (1964)

Etiketler :

Bugün ilk film tavsiyemi yazmaya karar verdim. Seçtiğim film, son izlediğim film olan Dr. Strangelove.

Dr. Strangelove 1964 yapımı, Stanley Kubrick imzalı mükemmel bir soğuk savaş filmi. Film, Peter George'un Kırmızı Alarm adlı romanından uyarlanmış ve Londra'da çekilmiş. Başrolde ise filmde 3 farklı karakteri canlandıran Peter Sellers var.

Filmi izlerken bir kez dahi durdurma tuşuna basmadığımı belirtmek istiyorum. İnanılmaz sürekleyici bir senaryo ve bir o kadar da güzel oyunculuklar söz konusu. Filmin kısacık olması da onu bir solukta izlenir kılıyor tabii ki.

Yukarıda da belirttiğim gibi film soğuk savaş dönemini konu ediniyor. Bu dönemde yaşanan nükleer silahların kullanımı paranoyası da oldukça güzel bir şekilde ti'ye alınıyor. Silahlanma yarışının beraberinde getirebilecekleri trajikomik bir dille işleniyor.

Film izlerken sıkılan, birçok kez ara veren biri olarak Dr. Strangelove'ı bir solukta bitirdim ve sizin de bir solukta bitireceğinizi iddia ediyorum. Filmi izlerken hem o dönemi yaşayacak, hem de yer yer kahkahalar atacağınız sahneler göreceksiniz.

Dr. Strangelove hem öğretici, hem de eğlenceli bir film olarak yer etti hafızamda. Tavsiye ederim, izleyin ve izlettirin.

Puanım: 7/10


0 yorum: