Galaxy s3 seçili ağ mevcut değil sorunu ve çözümü

Etiketler :


Samsung Galaxy s3 kullanıcıları, bir süredir "seçili ağ mevcut değil" sorunuyla karşılaşıyorlar. Bunun nedeni oldukça basit. s3'te seçili ağ mevcut değil uyarısı aldıysanız telefonunuzun geçici pasaport kaydı düşmüş demektir.

Bu uyarıyı aldığınızda arama yapamazsınız, arama alamazsınız, mesaj atamazsınız, mesaj alamazsınız ve mobil paket ile internete giremezsiniz. Peki bunun çözümü var mı? Var elbet.

Bu sorunu çözmek için birden fazla yöntem var. Öncelikle artık geçici pasaport kaydı yaptıramayacağınızı bilmeniz gerekir. Yaptırsanız bile kaydınız maksimum 2-3 aylık olacak, sonra pasaport kaydınız yine düşecektir. BTK, yapmış olduğu yeni düzenlemelerle yurtdışından telefon getirme olayını bitirme noktasına getirdi. Tabii bunda yurtdışından getirilen telefonları kayıt ettirmek için istedikleri ücret (120 liraydı sanırım) önemli etkide bulunuyor. Neyse, madem artık geçici kayıt yaptıramayacağız peki bu sorunu nasıl çözeriz?

Sorun için iki çözüm yöntemi var:

1) Birinci çözüm cihazınıza yasal pasaport kaydı yaptırmanız. Yasal pasaport kaydı ise biraz can sıkıcı. Çünkü sadece BTK'nın istediği ücreti yatırmanızla bitmiyor iş. Öncelikle bir pasaportunuz ya da pasaportu olan bir tanıdığınız olacak. Bu pasaport ile son 1 ay içerisinde Türkiye'ye giriş yapılmış olacak, damgaları, mühürleri vs. yani her şeyi eksiksiz olacak. Eğer yakınınızın pasaportunu aldıysanız kayıt işlemi sırasında o da yanınızda bulunacak. Ayrıca kayıt yaptıracağınız pasaporta -tam emin değilim- 2 yıl içerisinde 1 kayıt hakkı verildiğini hatırlatmak isterim. Bu konu hakkında detaylı bilgileri BTK'nın resmi web sitesinden erişebilirsiniz.

2) İkinci çözüm telefonunuza IMEI attırmak. Bu hem daha ucuz hem de daha basit bir yöntem. Ancak bunun da dezavantajları var tabii ki. IMEI attırırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, IMEI'sini kopyalattığınız telefonunun internette gezinebilir, nispeten yüksek model bir telefon olmasıdır. Yani bir 3310'un IMEI'sini klonlattığınızda telefonunuzun kapanma riski daha yüksek bir telefonunun IMEI'sine göre fazladır. Dezavantaj ise telefonunuza ROM yüklenmesi ve güncellemeleri elinizle yapmak zorunda olmanız. Bunun da önüne geçebilme şansınız var tabii ki. Uğraşmak istemiyor ve pek de anlamıyorsanız yaklaşık 20 lira karşılığında telefoncuya götürüp telefonunuza gelmesi gereken son güncellemeleri yaptırabilirsiniz. Oldu ya pasaport buldunuz, istediğiniz anda telefonunuzun orjinal IMEI'sine de dönebilirsiniz.

0 yorum: